Лазня для багатьох це не просто приємне проведення часу, а надійний ресурс для підтримки здоров'я й невичерпне джерело енергії. Але результат такого ритуалу багато в чому залежить від того, наскільки правильно обрано піч для лазні. Сталь або чавун — це основні матеріали для виробництва цих агрегатів. Ну що з них краще вибрати? Знайти відповідь на це одвічне питання досить складно, тому спробуємо розібратися в ньому детальніше.

7 основних відмінностей між сталевими й чавунними печами для лазні

Звичайно, варто було б почати цю дискусію і з розгляду інших матеріалів. Адже спочатку такі конструкції робили з каменю або цегли. Проте сучасні чавунні та сталеві печі для лазні в Україні, як і в усьому світі, вже давно стали поза конкуренцією. Тому дилема залишається скоріше тільки за видом металевого сплаву.

Піч для лазні: сталь або чавун — що краще?

  • Склад і характеристики

Основою сталі та чавуну є залізо, до якого додано вуглець. Відрізняються між собою вони тільки співвідношенням цих компонентів, а також видами інших добавок. Зокрема, в сталі використовуються вуглецю менше 2%, а в чавуні — більше. Цим зумовлена міцність сталі, її придатність до зварювання, різання і кування.

Водночас завдяки вуглецю чавун стає більш жаростійким, але водночас і пористим, що призводить до підвищеної крихкості. Він менш стійкий до різкого впливу контрастних температур. Тому при потраплянні холодної води на чавунну плиту вона може лопнути. І в такому разі її відновлення методом зварювання неможливе.

  • Стійкість до іржавіння

Довговічність — один з основних критеріїв вибору печі для лазні. Чавун і сталь по-різному витримують вплив вологого середовища, характерного для такого приміщення. Перший більш стійкий до корозії. Вважається, що чавунна піч може прослужити понад 20 років без будь-якого зносу.

А от сталь за відсутності належного захисту швидко іржавіє. Однак сучасні виробники використовують термостійку фарбу для захисту металу від впливу вологи. Таким чином термін служби печі істотно подовжується. До того ж усередині топки часто встановлюють футерування, що захищає стінки від прогорання. Також вона покращує теплоефективність агрегату.

  • Термін експлуатації печей

Багато в чому стійкість до впливу агресивних чинників зовнішнього середовища і високих температур залежить від товщини стінок печі. Також корпус чавунних агрегатів виготовляється способом лиття. Його стіни значно товщі, ніж у сталевих аналогів.

Окрім того, чавунні печі для лазні, замовити онлайн які можна в нашому магазині, більш стійкі до впливу високих температур. Адже вони мають високий рівень термопластичності та жаростійкості. Тому навіть після багаторічної експлуатації їхні стінки не деформуються.

Завдяки литтю, чавунні печі не мають слабких місць. Хіба що раковини, що виникають при неякісному виготовленні. Водночас якщо купити сталеву піч для лазні, то вона може мати неправильно виконані зварні шви. Вони при перегріванні можуть деформуватися.

  • Параметри тепловіддачі

Чавунні печі відрізняються більш якісною теплопровідністю. Водночас сталеві раніше починають нагріватися і віддавати тепло в атмосферу приміщення. Однак вони й швидше остигають.

Хоча чавун повільніше нагрівається, зате його стінки довше утримують і випромінюють тепло. У якому випадку користувач отримує істотну економію у витраті палива.

  • Пара, що продукується

Чавунна піч видає більш легку пару, ніж сталева. Він більш рівномірно розподіляється по приміщенню. Це вигідне рішення для любителів паритися із застосуванням віника.

  • Вага та інші властивості

Сталева піч легша, ніж чавунна. Останній варіант може важити до 200 кг. Тому під таку піч потрібно мурувати спеціальний фундамент. Попри це, виглядає агрегат доволі компактно й вишукано.

Піч для лазні: сталь або чавун

  • Ціни на печі для лазні

Купівля чавунної печі вам обійдеться дорожче. Більш висока вартість пояснюється специфікою виготовлення агрегату. Але завдяки його довговічності, він цілком окупляє себе. Вважається, що поки служить чавунна піч, сталевих можна поміняти не менше двох.

Підбиваючи підсумки порівняння характеристик, яку піч для лазні краще купити — чавунну або сталеву, можна знайти аргументи на користь і одного, й іншого виду агрегатів. Усе залежатиме від того, які пріоритети для вас актуальніші — швидке нагрівання повітря в приміщенні чи тривале утримування тепла.